Prokuratura Okręgowa w Toruniu prowadzi śledztwo dotyczące działania zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie zajmowali się organizowaniem gier losowych na automatach bez zezwolenia właściwych organów.

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie Prokuratury Okręgowej w Toruniu,  jego toku zatrzymano 8 osób, w tym Pawła Ch., który stał na czele tej grupy oraz funkcjonariuszy Urzędów Celnych – Artura S. (w Ciechanowie) i Marcina E. (w Toruniu). Ci ostatni, w zamian za korzyści majątkowe w postaci pieniędzy, przekazywali członkom grupy informacje stanowiące tajemnicę służbową o planowanych kontrolach funkcjonariuszy Urzędów Celnych w miejscach, gdzie urządzane lub prowadzone były gry losowe na automatach. W trakcie przeszukań ujawniono i zabezpieczono obszerną dokumentację, dużą ilość automatów do gier, nośniki elektroniczne, a także pojazdy używane przez podejrzanych i znaczne kwoty pieniędzy. 

Wczoraj, Sąd Rejonowy w Toruniu, na wniosek prokuratora, tymczasowo aresztował na okres 3 miesięcy Pawła Ch. oraz Artura S. Natomiast wobec pozostałych członków grupy przestępczej: Bartłomieja Ś., Juliusza S., Macieja S., Tomasza Sz. oraz Łukasza S. prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym (dozory Policji i poręczenia majątkowe).

Jak podaje centrum prasowe (www.centrumprasowe.pap.pl), prokurator ogłosił im następujące zarzuty:

Paweł Ch. podejrzany jest o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą (art. 258 par. 1 i 3 kodeksu karnego), urządzanie bez zezwolenia gier losowych na automatach (art. 107 par. 1 kodeksu karnego skarbowego w związku z art. 6 par. 2 kodeksu karnego skarbowego w związku z art. 37 par. 1 pkt 5 kodeksu karnego skarbowego), a także udzielanie korzyści majątkowych (art. 229 par. 1 i 3 kodeksu karnego).

Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej: Bartłomiej Ś., Juliusz S., Maciej S., Tomasz Sz. oraz Łukasz S. podejrzani są o udział w tej grupie (art. 258 par. 1 kodeksu karnego) oraz o urządzanie bez zezwolenia gier losowych na automatach (art. 107 par. 1 kodeksu karnego skarbowego). Dodatkowo Julisz S. podejrzany jest o wręczenie korzyści majątkowych funkcjonariuszowi Urzędu Celnego w Ciechanowie - Arturowi S. (art. 229 par. 1 i 3 kodeksu karnego). Pieniądze, w łącznej kwocie 50 tysięcy złotych, otrzymał on na ten cel od podejrzanego Pawła Ch. Zarzut nakłaniania do wręczenia korzyści majątkowej usłyszał również Maciej S.

Funkcjonariuszowi Delegatury w Ciechanowie Mazowieckiego Urzędu Celno - Skarbowego w Warszawie Arturowi S. prokurator zarzucił przyjęcie korzyści majątkowej w łącznej wysokości 50 tysięcy złotych i przekazywanie członkom grupy przestępczej informacji stanowiących tajemnicę służbową (art. 228 par. 1 i 3 kodeksu karnego w zbiegu z art. 266 par. 2 kodeksu karnego).

Zarzuty przekazywania członkom grupy przestępczej informacji stanowiących tajemnicę służbową usłyszał również inny urzędnik – Marcin E. – starszy specjalista Służby Celnej pełniący służbę w Urzędzie Celno – Skarbowym w Toruniu.

Wiadomo również, że prokurator wystąpił do Sądu z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec 2 podejrzanych – szefa grupy Pawła Ch. oraz urzędnika Artura S. Sąd uwzględnił wnioski złożone przez prokuratora i tymczasowo aresztował podejrzanych na 3 miesiące.

Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

źródło http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/73474,25,pk-funkcjonariusze-urzedu-celnego-podejrzani-m-in-o-przekazywanie-informacji-grupie-przestepczej-(ko

oraz http://www.torun.po.gov.pl/news.php?id=812

Od redakcji:

 Na prośbę rodziny informujemy, iż użyte w artykule dane "Łukasz S." nie dotyczą pana Łukasza Stefańskiego z Brodnicy.

Powered by JS Network Solutions