1

Mróz nie odpuszcza, a i z pozoru niewielkie opady śniegu mogą zagrażać naszemu bezpieczeństwu. Bądźcie rozważni za kierownicą.

 

Prognozy meteorologiczne wskazują, że na ocieplenie musimy jeszcze poczekać. Policja prosi, aby w związku z panującymi warunkami atmosferycznymi, zdjąć nogę z gazu.

- Apelujemy do wszystkich kierowców o ostrożność i dostosowanie prędkości do warunków pogodowych – mówi Agnieszka Łukaszewska z KPP w Brodnicy. - Jadąc za innym pojazdem zwiększmy od niego odstęp, aby przy hamowaniu nie doprowadzić do zderzenia. Pamiętajmy, że coraz więcej samochodów, wyposażonych jest systemy, które mają za zadanie ustrzec nas przed wypadkami, jednak i one mogą zawieść, gdy nie będziemy przestrzegać podstawowych zasad ostrożności szczególnie na oblodzonej nawierzchni.

Jak się okazuje, mimo, iż zima  trwa od kilku tygodni, wielu kierowców nie wymieniło jeszcze letnich opon. Tym samym, wyjeżdżając na drogi stwarzają zagrożenie zarówno dla siebie jak i innych uczestników drogi.

- Apelujemy też do tych kierowców, którzy jeszcze nie wymienili opon na zimowe, aby zrobili to jak najszybciej. (Brzmi niewiarygodnie? A jednak! Nadal niektórzy jeżdżą na letnich oponach z nadzieją na szybkie nadejście wiosny – red.). Dzięki zimowym oponom zwiększa się przyczepność naszego samochodu, skraca się też droga hamowania – nawołuje Agnieszka Łukaszewska, rzeczniczka brodnickiej komendy.

Jak podkreśla oficer prasowy KPP w Brodnicy, bardzo ważną kwestią w zachowaniu bezpieczeństwa jest odśnieżenie szyb, reflektorów oraz tablic rejestracyjnych. Należy również wymienić płyn do spryskiwaczy na taki, który nie zamarza przy niskich temperaturach.

- Poruszając się autami zwracajmy szczególną uwagę na pieszych.  Zimą ginie ich na drogach najwięcej. Także piesi powinni przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przechodzenie przez jezdnie w dozwolonych miejscach i rozwaga przy wchodzeniu na jezdnię, może ustrzec nas przed nieszczęściem Korzystajmy z chodników, a kiedy poruszamy się drogą starajmy się zejść z toru jazdy nadjeżdżającym samochodom – dodaje mł.asp. Agnieszka Łukaszewska

fot. sxc.hu

 

 

 

 

Powered by JS Network Solutions